CZYM SĄ POINTY

Pointy są to specjalistyczne baletki, używane w balecie, które charakteryzują się tym, że tańczy się w nich na samych czubkach palców. Jest to możliwe dlatego, że posiadają one bardzo twarde czubki, wykonane z gipsu, bądź sprasowanych warstw kartonu. Pozostałe ich elementy wykonane są kolejno: podeszwa z naturalnej skóry, zaś ich korpus z satyny wysokiej klasy.

ZALETY POINTÓW

Można powiedzieć, że to właśnie między innymi dzięki pointom, balet wywołuje tak ogromne wrażenie. Bowiem dzięki tym baletkom, baletnice podczas tańca wyglądają tak lekko, jakby miały za chwilkę odfrunąć, co dodatkowo wpływa na pobudzenie zachwytu publiczności.

KIEDY MOŻNA ZACZĄĆ TAŃCZYĆ NA POINTACH

Na pointach nie można tańczyć od samego początku nauki baletu. Zgodnie ze światową normą, można rozpocząć naukę tańczenia na nich dopiero w wieku 11 lat. Dlaczego? Ponieważ pointy wymagają dość nienaturalnego ułożenia stóp, dlatego w zbyt młodym wieku, mogłyby wywołać różnego rodzaju deformacje stóp oraz być przyczyną występowania licznych kontuzji w późniejszej karierze. Co więcej, nauka tańczenia na pointach wymaga swego rodzaju dojrzałości psychicznej, by potrafić znieść związany z tym ból oraz wyrzeczenia. Małe dziecko może więc nie być gotowe na takie poświęcenie i mogłoby bardzo szybko zrazić się do baletu jako całości.

Odstępstwa od światowej normy

Często zadaje się pytanie, czy jest możliwe, aby jakimś sposobem obejść światową normę mówiącą o rozpoczęciu tańczenia na pointach, tak aby dziecko rozpoczęło tę naukę wcześniej. Z pewnością jest to jednak niezalecane. Nie warto bowiem ryzykować zdrowiem dziecka przez ambicje. Nawet jeśli wydaje się nam, że dziecko dojrzało psychicznie, pozwólmy mu dojrzeć także fizycznie, aby nie zrobić mu krzywdy.

Poniżej zdjęcie, które obrazuje w dość drastyczny sposób, jak wyglądają stopy o wielogodzinnych treningach na pointach. Z pewnością powinny być one przestrogą dla rodziców, których ambicją jest, by ich dzieci zaczęły tańczyć na pointach wcześniej, niż wyznacza to światowa norma.

stopy po pointach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>